- ចំនួនមតិ 0 | ចំនួនចែករំលែក 0
នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ លោកស្រី ផែថងថាន ស៊ីណាវ៉ាត្រា (Paetongtarn Shinawatra) បានបញ្ជាឱ្យភ្នាក់ងាររដ្ឋាភិបាលពាក់ព័ន្ធធ្វើការកែលម្អប្រព័ន្ធផ្ញើសារព្រមានគ្រោះមហន្តរាយ (SMS) បន្ទាប់ពីមានការរិះគន់ថា ការផ្ញើសារព្រមានអំពីរញ្ជួយដីកាលពីថ្ងៃសុក្រ ទី២៨ ខែមីនា មានភាពយឺតយ៉ាវ និងមិនគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ។ រញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧ រ៉ិចទ័រដែលមានចំណុចកណ្តាលនៅតំបន់សាកាយ (Sagaing) ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា បានបង្កឱ្យមានផលប៉ះពាល់ដល់ខេត្តជាច្រើននៅភាគកណ្តាល និងភាគខាងជើងនៃប្រទេសថៃ រួមទាំងទីក្រុងបាងកក។
នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំមួយនៅមជ្ឈមណ្ឌលបញ្ជាការបង្ការ និងសម្រាលគ្រោះមហន្តរាយជាតិ កាលពីថ្ងៃសៅរ៍ ទី២៩ ខែមីនា លោកស្រី ផែថងថាន បានសាកសួរតំណាងមកពីនាយកដ្ឋានបង្ការ និងសម្រាលគ្រោះមហន្តរាយ (DDPM) និងគណៈកម្មាធិការជាតិផ្សាយសំឡេង និងទូរគមនាគមន៍ (NBTC) អំពីការឆ្លើយតបរបស់ពួកគេចំពោះរញ្ជួយដីនេះ។ តំណាង DDPM បានពន្យល់ថា នីតិវិធីស្តង់ដាររបស់ពួកគេគឺត្រូវរង់ចាំការជូនដំណឹងពីផ្នែកត្រួតពិនិត្យរញ្ជួយដីនៃនាយកដ្ឋានឧតុនិយម មុននឹងចេញសារព្រមាន។ ដោយសាររញ្ជួយដីមិនអាចទស្សន៍ទាយជាមុនបាន សារព្រមានត្រូវបានផ្ញើចេញតែបន្ទាប់ពីហេតុការណ៍កើតឡើងប៉ុណ្ណោះ។
រញ្ជួយដីបានកើតឡើងនៅម៉ោង ១៣:២០ នាទី ហើយ DDPM បានផ្ញើសារបួនច្បាប់ទៅ NBTC ដោយសារដំបូងត្រូវបានផ្ញើនៅម៉ោង ១៤:៤២ នាទី ដែលណែនាំថាប្រជាជនអាចចូលអគារវិញបានប្រសិនបើចាំបាច់។ NBTC បានរាយការណ៍ថា ពួកគេចាប់ផ្តើមផ្ញើសារព្រមាន SMS នៅម៉ោង ១៤:៤៤ នាទី ភ្លាមៗបន្ទាប់ពីទទួលបានសារពី DDPM។ ទោះជាយ៉ាងណា ពួកគេបានទទួលស្គាល់ថា ប្រព័ន្ធរបស់ពួកគេមានកម្រិត ដោយអាចផ្ញើសារបានត្រឹម ១០០,០០០ ទៅ ២០០,០០០ លេខទូរស័ព្ទក្នុងពេលតែមួយប៉ុណ្ណោះ ជាមួយនឹងចន្លោះពេល ១៥ នាទីរវាងការផ្ញើនីមួយៗ។ ប្រតិបត្តិករបណ្តាញទូរស័ព្ទចល័តកំពុងធ្វើការដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពដល់ ៣ លានលេខក្នុងពេលតែមួយ ប៉ុន្តែដំណើរការនេះត្រូវការពេល ៥ ទៅ ៦ ម៉ោង ដោយសារការគ្រប់គ្រងជួរ។ សរុបមក សារត្រូវបានផ្ញើទៅកាន់លេខទូរស័ព្ទជាង ១០ លានលេខ។
លោកស្រី ផែថងថាន បានកំណត់ បញ្ហាសំខាន់ពីរគឺ៖ "ប្រព័ន្ធ SMS របស់យើងយឺតពេក និងមិនគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ"។ លោកស្រីបានសម្តែងការមិនពេញចិត្តចំពោះភាពយឺតយ៉ាវនៃការផ្ញើសារ និងបានជំរុញឱ្យមានការសិក្សាលើប្រព័ន្ធ Cell Broadcast (CBC) ដែលអាចផ្ញើសារទៅកាន់ទូរស័ព្ទទាំងអស់ក្នុងពេលដំណាលគ្នា។ លោកស្រីក៏បានស្នើឱ្យ NBTC និង DDPM ធ្វើការសហការគ្នាដើម្បីធានាថា សារព្រមានអាចផ្ញើជាភាសាអង់គ្លេសទៅកាន់ជនបរទេសដែលរស់នៅក្នុងប្រទេសថៃផងដែរ។
អំឡុងពេលរញ្ជួយដី លោកស្រី ផែថងថាន កំពុងបំពេញទស្សនកិច្ចនៅខេត្តភូកេត ភាគខាងត្បូងប្រទេសថៃ។ បន្ទាប់មក លោកស្រីបានផ្លាស់ប្តូរកាលវិភាគរបស់ខ្លួនដើម្បីដោះស្រាយការឆ្លើយតបចំពោះរញ្ជួយដី និងបានធ្វើដំណើរត្រឡប់ទៅបាងកកភ្លាមៗ។ លោកស្រីបានទទួលស្គាល់កំហុសផ្ទាល់ខ្លួនក្នុងការមិនបញ្ជាក់ឱ្យច្បាស់ថា តើសារប្រភេទណាគួរតែផ្ញើទៅកាន់ប្រជាជនក្នុងអំឡុងពេលមានអាសន្ន។ លោកស្រីបានថ្លែងអំណរគុណដល់ស្ថានីយទូរទស្សន៍ដែលបានឆ្លើយតបយ៉ាងរហ័សក្នុងការផ្សាយព័ត៌មានអាសន្នក្នុងរយៈពេល ៥ នាទីបន្ទាប់ពីទទួលបានសំណើរបស់លោកស្រី។
"ខ្ញុំដូចជាប្រជាជនថៃគ្រប់រូបដែរ ដែលមិនដឹងថាត្រូវធ្វើអ្វីនៅក្នុងស្ថានភាពបែបនេះ ព្រោះយើងមិនរស់នៅក្នុងប្រទេសដែលជួបរញ្ជួយដីធ្ងន់ធ្ងរជាញឹកញាប់" លោកស្រីបានមានប្រសាសន៍បន្ថែម។ ការបញ្ជាទាំងនេះបានធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីលោកស្រីបានប្រកាសភាពអាសន្ននៅទីក្រុងបាងកក និងបានអំពាវនាវឱ្យប្រជាជនរក្សាភាពស្ងប់ស្ងាត់ ខណៈអាជ្ញាធរកំពុងតាមដានសកម្មភាពរញ្ជួយបន្ត និងរៀបចំផែនការឆ្លើយតបគ្រោះមហន្តរាយឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព៕